4. Červen

Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese

Mezinárodní den dětí vyhlásila Organizace spojených národu jako připomínku dětských obětí při izraelském napadení Libanonu. Při mimořádném zasedání Valného shromáždění 19. srpna 1982 k otázce Palestiny byli členové shromáždění skutečně zděšeni nad počtem nevinných palestinských a libanonských dětí, které se staly oběťmi izraelských činů. Tento den potvrzuje závazek OSN – chránit práva dětí. Cílem dnešního dne je, aby se vědělo o bolesti, kterou prožívají děti po celém světě.

Ať už dochází k ozbrojeným konfliktům kdekoli na světě, děti jsou bohužel nejsnadnějším terčem a bývají také válkou nejvíce postižené. Snad nejhorším prohřeškem je nábor dětí a jejich využívání ve válce samotné, zabíjení, sexuální násilí, únosy, ale i útoky na školy a nemocnice, případně odepření humanitární pomoci. Děti celého světa mají právo na klidné, radostné a bezstarostné dětství.

Izrael a Palestina : minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu – Marek Čejka

Jedna z prvních původních českých knih, která se zaměřuje na izraelsko-palestinský konflikt. Čtenář, který by se o tuto problematiku zajímal, se z knihy dozví o hlavních pojmech a fenoménech, včetně historie arabsko-židovských vztahů před vznikem Izraele. Kniha je určena široké veřejnosti.

 

Nebudu nenávidět : cesta lékaře z Gazy za mírem a lidskou důstojností – Izzad-Dín Abúléš

Autor knihy, palestinský lékař a mírový aktivista, vzpomíná na své dcery, které zahynuly při bombovém útoku v Pásmu Gazy v roce 2009. Zároveň vypráví příběh svého života, rodiny i národa.