2. Duben

Mezinárodní den dětské knihy

Ať už si první dojmy z knih pamatujeme z předčítání rodičů nebo z našich prvních čtenářských pokusů, na dětské knížky nejde zapomenout. Život byl tehdy tak bezstarostný, že jsme měli možnost se do příběhů mnohem víc vcítit a doslova se přenést do pohádkového světa. Jaká škoda, že dnes mnoho rodičů odbývá děti elektronikou a nenajde si čas na jejich zasvěcování do čtenářského světa.

Na podporu čtenářství vyhlásila v roce 1967 Mezinárodní rada knih pro mládež Mezinárodní den dětské knihy a datum jeho oslavy stanovila příznačně na den narození jednoho z nejznámějších autorů pohádek Hanse Christiana Andersena. Každý rok je vybrána jedna ze členských zemí Mezinárodní rady knih pro mládež jako patron, který určuje téma, na které budou oslavy zaměřeny. Vybraný známý spisovatel z této země potom napíše vzkaz dětem z celého světa a ilustrátor vytvoří oficiální plakát. Kolem 2. dubna potom probíhají různé akce v knihovnách i ve školách, při kterých se děti seznamují s knížkami a s jejich autory a ilustrátory.

Dětských knížek je nepřeberné množství, my vám dnes nabízíme dvě z těch nejznámějších:

Bubáci a hastrmani – Josef Lada

Známá knížka vypravující příběhy z vesničky Syslov, ve které svá dobrodružství zažívají vodník Brčál se synkem Pulcem a samota Šmejkalka se strašidlem Mulisákem a malým Bubáčkem. Oblíbené příběhy několika dětských generací jsou doplněny dalšími pohádkami.

 

 

Nejkrásnější pohádky – Hans Christian Andersen

Bohatě ilustrovaná kniha, která obsahuje šest vybraných pohádek klasika pohádkové literatury. Najdeme zde například pohádku O sněhové královně, O Malence nebo O mořské panně.