13. Červen

Mezinárodní den házení sekerou

Po přečtení nadpisu k dnešnímu dni si zřejmě spousta lidí vybaví scény z Vinnetoua, ve kterém indiánští náčelníci zručně vrhali svoje tomahawky. Možná to byli jejich vzdálení potomci, kteří převedli tyto bojové prvky do sportovní disciplíny, která je nejvíc populární právě ve Spojených státech amerických a Kanadě. V USA dokonce probíhá velice oblíbená Světová liga v házení sekerou. Svoji popularitu si však tento sport získává i v Evropě. I u nás už probíhají různá klání vrhačů seker a v Olomouci dokonce vzniká myšlenka na založení celostátní ligy v tomto sportu.

Na oslavu dnešního dne můžete zapátrat ve svém okolí po nějakém místě, kde se tato neobvyklá sportovní disciplína provozuje a zajít si ji vyzkoušet. Třeba v sobě naleznete skrytý talent a stanete se vrhací hvězdou.

Knihy o tomto sportu dostupné nejsou, tak vám nabízíme alespoň jednu tematickou detektivku:

Sekera – Ed McBain

Jeden z nejzdařilejších detektivních románů oblíbeného autora, jehož děj se soustředí na vyšetřování brutální vraždy starého muže, který byl nalezen s dřevorubeckou sekerou v hlavě. Vypátrat vraha však není vůbec snadný úkol a vyšetřovatele čeká dlouhá a náročná práce.