11. Prosinec

Mezinárodní den hor

„Tím nejcennějším, co nám hory dávají, jsou slzy dojetí, přes které se za nimi naposledy ohlížíme, když je opouštíme.“ – Herbert Tichý (rakouský horolezec, geolog a novinář)

Poprvé se Mezinárodní den hor oslavoval v roce 2003, kdy jej jako významný den pro podporu trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí (i za cenu omezení turistiky) vyhlásila Organizace spojených národů. Význam hor na světě je velmi zásadní. Jsou poskytovatelem většiny sladké vody, která na Zemi existuje, jsou domovem pro řadu zvířat a rostlin, i pro lidské obyvatele. I horské oblasti ovšem ohrožují klimatické změny, které nás postihují, stejně tak jsou hory ohroženy námi – lidmi, a to zejména kvůli těžbě nerostného bohatství.

Symbol Mezinárodního dne hor je složen ze tří rovnostranných trojúhelníků vyrůstajících jakoby ze země. První „hora“ symbolizuje vodu, druhá surovinové zdroje a třetí zemědělskou produkci z podhůří. Pokud stále nevíte, jak dnešní den oslavit, můžete se přidat k Českému spolku horských průvodců. Ten na oslavu dnešního dne každoročně organizuje výstup na Sněžku, dostupný pro širokou veřejnost.

Bílý pavouk : dobývání stěny smrti – Heinrich Harrer

Nejobávanější evropský vrchol pro všechny horolezce – Eiger. Právě výstup tento vrchol popisuje kniha Heinricha Harrera, který ho zdolal jako první, spolu s dalšími třemi horolezci. Svůj úspěch se dokonce pokusili zopakovat.
 

 

 

Má cesta : život legendárního horolezce – Reinhold Messner

Kniha vznikla z uveřejněných článků, rozhovorů a vzpomínání na život Reinholda Messnera, extrémního lezce a poutníka. Zobrazuje jeho život a cestu k poznání sebe samého.