12. Duben

Mezinárodní den kosmonautiky

Vesmír byl vždy pro lidstvo něčím hrozně záhadným, ale představa, že se tam někdy bude člověk schopný dostat, byla dlouhou dobu jen utopií. Až prudký rozvoj techniky ve 20. století posunul myšlenku na dobytí kosmu reálnou a postupem času bylo už jen otázkou, která z tehdejších největších velmocí, jestli USA nebo Sovětský svaz, bude tou, která to dokáže jako první. Souboj vyhrál Sovětský svaz díky Juriji Gagarinovi, který 12. dubna 1961 v raketě Vostok 1 obkroužil Zemi a po 108 minutách úspěšně znovu přistál. Jako u hodně takto významných událostí se i zde vyrojily konspirační teorie, které toto prvenství Gagarinovi upírají, ale je na zvážení každého, jak se k nim postaví. Ostatně hodně otazníků vyvolává i Gagarinova smrt při cvičném letu 27. března 1968.

Na počest prvního letu do vesmíru vyhlásila OSN v roce 2011 12. duben Mezinárodním dnem kosmonautiky. Do té doby byl slaven v Rusku a v některých zemích bývalého Sovětského svazu. Sověti vyhráli souboj o prvního člověka ve vesmíru, ale v dobytí Měsíce získali prvenství Američané.

Dnes doporučujeme k přečtení něco o historii kosmonautiky a také příběh prvního člověka ve vesmíru:

Kosmonauti 20. století – Karel Pacner

Kniha mapuje celou historii kosmonautiky. Dozvíte se v ní zajímavosti o letech do vesmíru, příběhy kosmonautů i těch, kteří za rozvojem kosmonautiky stáli. Kniha je bohatě doplněna i fotografiemi a obrázky.

 

 

Gagarin – Byl první? – Pavel Toufar

Kniha se věnuje člověku, který jako první vyletěl do vesmíru, ale také jeho dosud úplně nevysvětlenému úmrtí. Autor čerpá i z dlouho utajovaných zdrojů a tak může podat autentický popis událostí, které se vztahovaly k legendárnímu kosmickému letu.