26. Září

Mezinárodní den kulturního dialogu

Žádné mlčení. Naopak, zcela otevřený a rovný dialog mezi lidmi napříč odlišnými kulturami. To si pravděpodobně žádá současná společnost, mnohými lidmi nazývána multikulturní. A ta vzhledem ke globalizaci tuto potřebu pociťuje v dnešní den více, než kdykoliv jindy. Proč jinak by byl vyhlášen Mezinárodní den kulturního dialogu? Komunikace je v tomto případě extrémně důležitá. Na světě existuje velké množství různých kultur, které však pro svou odlišnost, a také různorodost jazyků mnohdy nenachází porozumění. Někteří ani nechtějí. A to je přitom velká škoda! Přečtěte si knížku, která vám bude oknem do odlišné kultury! Můžete si vybrat nějakou z následujících a námi doporučených.

Láska v době globálních klimatických změn – Josef Pánek
Novela Josefa Pánka vypráví příběh Tomáše, muže z Čech, který se vydá do Indie. Zde poznává Indii a mladou dívku, kterou si pro její odlišnost, spočívající v moderním odění typickém pro západní svět, vyfotí na telefon. Ta jej plynulou angličtinou požádá o smazání fotky. Co se bude dít dál? A jak náš pohled ovlivňuje naše kultura?
Kniha v roce 2017 získala ocenění Magnesia litera.

 
 

Včelička – Chris Cleave
Román vypráví o dvou ženách pocházejících z jiných zemí a kultur, jejiž osudy se jednoho dne potkají. Jaké to bude mít následky a jak to ženy změní?