27. Únor

Mezinárodní den ledních medvědů

Dnes je mezinárodní den ledních medvědů. Tato zvířata se vyskytují převážně v Grónsku a na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Lední medvědi jsou zvířata, která byla v minulosti hojně lovena, v současnosti jsou na všech územích, kde žijí, chráněni. I přesto na světě dnes najdeme pouze 20-25 tisíc jedinců. I přesto, že působí jako leniví méďové, jsou to velmi mrštná a rychlá zvířata, která dokážou velmi zdatně plavat, a to až 10 dní v kuse. O ledních medvědech je také známo, že jsou to samotáři, kteří většinu dne stráví honem za potravou. Největším nepřítelem ledního medvěda je právě výše zmiňovaný člověk, jiný medvěd nebo mrož. Věděli jste to, že lední medvědi jsou sice bílí, ale jejich kůže je černá? Díky tomu medvědi lépe vstřebávají teplo.

Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila ochranářská organizace Polar Bear International, aby tato ohrožená šelma vzešla do podvědomí široké veřejnosti. V současnosti nejvíce medvědů umírá kvůli globálnímu oteplování, které jim znemožňuje se uživit nebo udržet na zamrzlých plochách.

Lední medvídku, kam pluješ? – Hans de Beer

Kniha obsahuje pohádkové vyprávění o malém ledním medvídkovi, který se vydá na dobrodružnou plavbu na ledové kře a sudu až do Afriky, kde se seznámí s hrochem. Následně se na velrybě vrací zpět do svého domova. Kniha je bohatě ilustrovaná.