1. Říjen

Mezinárodní den lékařů

„Vy doktoři přece jen toho víte víc, nežli si my myslíme.“ – Jan Werich

Pokud na světě existují lidé, kteří mají nedocenitelná zaměstnání, pak si troufám lékaře označit za jedny z nich. Tito lidé, kteří dennodenně ošetřují bolístky, ale i zachraňují životy mnoha lidem po celém světě, si skutečně zaslouží den na jejich počest. V tomto případě se jedná o obdivuhodné a mnohdy náročné povolání. Dnešní den se celosvětově slaví již od roku 1984 a to z podnětu Mezinárodního hnutí lékařů za odvrácení jaderné války, což je mezinárodní organizace, která protestuje proti jadernému ozbrojení a snaží se o osvětu veřejnosti, co se následků jaderné války týče. Této organizaci byla v roce 1985 udělena Nobelova cena míru.

Nezapomeňme dnes ani na Lékaře bez hranic, což je humanitární nezisková organizace, která se zaměřuje na poskytování zdravotní péče těm, kteří si ji jen tak nemohou dovolit – oběti přírodních katastrof, válečných konfliktů nebo epidemií. Organizace byla založena v roce 1971.

Africká zima : v Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic – Tomáš Šebek

Pokud se chcete o Lékařích bez hranic a jejich práci dozvědět více a podívat se na místa, kde zasahují, opravdu z blízka, je pro vás tato kniha tou správnou volbou. Příběhy ze Súdánu, kde má tradiční léčitel větší hodnotu, než vzdělaný doktor, líčí ve svých zápiscích doprovázených fotografiemi Tomáš Šebka, chirurg, který se vydal na misi v roce 2017.
 

 

Naše paní doktorka -Meredith Appleyard

Románový příběh o Lauře, hlavní hrdince knihy, která po smutné životní události odchází do Austrálie, kde pracuje jako lékařka v malém městečku. Nechá se Laura opět lapit do sítí smutku a tajemství kvůli vážně nemocnému Neillovi a jeho synovi?