21. Září

Mezinárodní den míru

„Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.“

Dalajláma

 

Světový mír. Jak krásně to zní. Velmi těžko hádat, jak daleko k němu máme, nebo jestli jsme schopni se k němu jednoho dne přiblížit, ale rozhodně na něj musíme myslet! Jednoduše můžeme popsat mír jako absenci války. Dnešní den svět mír oslavuje již od roku 1981 a silně jej propaguje organizace OSN. Člověk si nedokáže představit, pokud to nezažil, jaké to je žít či pocházet ze země schvácené válkou. Buďme empatičtí, nápomocní a mysleme na ty, kteří nemají tolik štěstí jako my, kdo žijeme v klidné zemi.

Zkuste si představit, jak podle vás vypadá běžný den na světě, kde zavládl mír. Změnilo by to váš běžný život? Přemýšleli byste najednou jinak? Zapřemýšlejte a hádejte, jaké by to bylo. K přemýšlení vám nabízíme následující knihy, které se mírem zabývají:

 

Dalajlama: Co je nejdůležitější – Dalajlama XIV., Noriyuki Ueda

Kniha plná životních mouder. Vznikla jako výsledek rozhovorů se samotným Dalajlámou, které autorovi trvaly celé dva dny. Výsledkem je tak souhrn životního poznání a námětu k zamyšlení na každé straně.

Jak se můžeme stát lepším člověkem? Dokáže jeden člověk pomoci celému světu?

 

 

Vojna a mír – Lev Nikolajevič Tolstoj

Literatura světové klasiky Vojna a mír ve svém čtyřdílném pojednání představuje příběhy, lásky, strasti a utrpení, které lidé zažívají během zlých dob.

Nechte se vtáhnout do příběhu šlechtice Andreje Bolkonského a prožívejte s ním jeho okamžiky