18. Březen

Mezinárodní den nenávisti

Ač se to může zdát značně kuriózní až absurdní, dnešní den slavíme jako Mezinárodní den nenávisti. Tento den se slaví zejména z důvodu uvědomění si její špatnosti a varování před důsledky. Zdůrazňován a „slaven” je především na školách, nicméně rozhodně by neškodilo rozšířit ji mezi většinovou dospělou populaci. Jako první se vkrádá otázka, jak vůbec charakterizovat nenávist? Snad jako opak lásky. Může být někdy nenávist oprávněná, či dokonce omluvitelná? Možná. Jisté je, že nenávist stojí po boku vedle dalších negativních jevů vlastních člověku, jako je třeba zloba, žárlivost a závist. Nenávist sama o sobě je poměrně jasným ukazatelem vlastní velké slabosti, mnohdy také nedostatečného intelektu jedince. Může mít různé podoby, intenzitu a být zaměřena prakticky vůči čemukoliv a komukoliv. Nenávidět lze brzké ranní vstávání, politika, bouchání nezavřených dveří, růžovou barvu, sebe, pach energetických nápojů, či třeba písničky skupiny Nickelback. Velmi nebezpečnou se pak stává ve svých extrémních podobách, například rasismu. Ovšem to rozhodně neznamená, že ve svých lehčích formách neubližuje. Paradoxně je asi již všeobecně známým faktem, že v prvé řadě je ublíženo nenávidějícímu, kterého nenávist zevnitř užírá.

A jak dnešní den oslavit? To je otázkou, nechceme-li moralizovat. Patrně nejlepším způsobem však asi bude zamyslet se nad tím, co v nás tuto emoci vzbuzuje, jak lze proti ní bojovat a jaké mohou být její následky. Můžete se také zamyslet nad současnými problémy a případy, na jejichž začátku stojí právě nenávist.

Romeo a Julie – William Shakespeare
Láska na pozadí velké nenávisti dvou znepřátelených rodů, Kapuletů a Monteků. I tak by se dal charakterizovat patrně nejznámější příběh o lásce a jedno z nejslavnějších Shakespearových dramat s názvem Romeo a Julie.

 
 
 
 

Emoce – Milan Nakonečný
Publikace psychologa Milana Nakonečného se věnuje problematice emocí. Autor však neopomíjí a zabývá se také úzce související jevy, jako jsou například citové vztahy.