14. Prosinec

Mezinárodní den opic

 

„Když si uvědomíte hodnotu veškerého života, začnete se méně věnovat minulosti a o to více se soustředit na budoucnost.“

Dian Fossey, Gorily v mlze

 

Dnešní den začal trochu jako žert 😊 Kamarádi na Michiganské univerzitě si ze srandy dnešní den roku 2000 zapsali do diáře jako „Monkey Day“ a tak se ho rozhodli oslavovat! Zviditelnili ho díky svým komiksům a především se poté rozšířil díky internetu. K tématu se zapojilo mnoho dalších lidí i známých osobností a hned bylo jasné, že dnešní den skrývá mnohem hlubší pointu než jeden žert.

Dnes oslavujeme opice a primáty obecně. Ze zoologického hlediska tedy vlastně můžeme oslavovat i sami sebe. Ale nebuďme tolik sebestřední a zaměřme se na ty, kteří nemají dar mluvy. Od malého kosmana po vekou gorilu. Připomeňme si dnes jejich výjimečnost a také jejich vliv na nás a náš vliv na ně. Můžete se například podívat na film Planeta opic nebo si přečíst jednu z nabízených knih. Například Gorily v mlze. Věděli jste že pomyslnou pochodeň ochrany goril a prostředí obecně převzala i samotná Ellen Degeneres? Oblíbená moderátorka vždy vzhlížela k autorce knihy a její práci na záchraně zvířat goril obdivovala. A tak pokračuje v její vizi!

Oslavujte dnes všechny opičky okolo vás 😉

 

Gorily v mlze – Dian Fossey

Sledovat majestátní a úchvatné gorily v jejich naturálním prostředí se nepoštěstí jen tak někomu, Natož z takové blízkosti. Dian byla výzkumnicí, která svou práci a život obětovala krásným gorilám a ochraně jejich prostředí. V knize najdete plno zajímavostí, ale také mouder, které si potřebujeme vzít do života.

 

 

 

Opičí král – Wu Čcheng-en

Kniha plná dobrodružství zaujme nejednoho mladého čtenáře! Mnich Tripitaka se vydává na cestu poznání budhistického písma. Cestou se mu ale přihodí plno dobrodružství, s kterými mu pomáhá moudrý opičí král Sun. Co vše je čeká?

A jak vypadá jejich přátelství?