12. Červenec

Mezinárodní den oslavující každé oko jiné barvy

Na světě existuje několik lidí, kteří mají každé oko jiné barvy. Je to anomálie zvaná heterochromie a má ji téměř 2 % lidské populace. Jestli neznáte nikoho osobně, určitě znáte nějakou známou osobnost, která má každé oko jiné barvy. Dnes už takovou změnu ani nevnímáme, ale v minulosti to mohlo znamenat posednutí ďáblem, nebo indikovat, že se jedná o čarodějnici. Zkrátka jak už to bývá to, co člověk nechápal, muselo znamenat něco strašlivého.

Teď už víme, že každé oko jiné barvy žádnou hrůzu neznamená, ale i tak se tento mýtický podtón dostává do bájných a science fiction příběhů. Ty díky tomu získávají nádech fantastična a tajuplna. Mnoho autorů využívá tento fenomén k rozlišování dobrých a zlých či jiných zvláštně nadaných osob.

Jestli vás baví science fiction a podobné příběhy, nechte se inspirovat jednou z námi nabízených knih.

Kniha dárceDárce –  Lois Lowry

První kniha ze série pojednávající o světě, kde nejsou žádné války, zločiny či bolest. Vše má totiž svůj přesně daný řád. Od narození až po sklon života všichni ví, co je jim předurčeno. Právě každé oko jiné barvy je genetickou anomálií, která tyto řády pomáhá formovat. Co když se ale objeví chlapec, který se striktně nastavenému řádu nechce podrobit?
Oblíbená kniha byla také zfilmována.

Kniha Výjimečná

Výjimečná – Kristin Cashore

Fantasy příběh, který popisuje jak v Katsině světě lidé, kteří se narodili s výjimečnou vlastností, to vůbec nemají jednoduché. Sama to zažívá na vlastní kůži, a to kvůli svým různobarevným očím. To ale není jediné, čím je výjimečná. Svůj dar ale zvládne rychle pochopit. Stejně tak ale pochopí, že je zde mnoho jiných, kteří by její dar chtěli zneužít.