27. Leden

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

 

„Osvětim začíná tam, kde člověk stojí na jatkách a říká: vždyť jsou to jen zvířata.“

Theodor W. Adorno

 

Holocaust. Pojem, který budí hrůzu i mnoho let po jeho konání. Dnes s lítostí a porozuměním v srdcích vzpomínáme na všechny, kteří si hrůzou holocaustu za 2. světové války prošli. Holocaust měl být konečným řešením židovské otázky. Jak strašně to zní, tak strašné to také bylo.

Vzpomínejme dnes na všechny rodiny, které se této hrůzy musely účastnit. Právě dnešního dne roku 1945 byl ukončen neskutečně hrůzný lidský počin – koncentrační tábor Osvětim. Obecně se pojmem Osvětim označuje komplex koncentračních a vyhlazovacích táborů, které byly postaveny Němci za druhé světové války. Komplex Auschwitz vnikl ve městě Osvětim a v jejím okolí. První tábor ve městě vznikl 27. dubna 1940 pod vedením Heinricha Himmlera a celkem vznikly další 3. Hrůzy, nelidskosti a zrůdnosti, které se zde děly si nikdo nedokáže představit. Svůj život zde ztratilo více než milion lidí. Židů, Poláků, politických vězňů.

Udržujme dnešní den v našich myslích. Vzpomínejme. A mysleme na citát, který je dnes vystaven v jednom z domů hlavního koncentračního tábora Osvětim:

„Ti, kdo nemyslí na svou minulost, jsou odsouzeni k tomu si ji znovu prožít.“

O tom, jak byla naposled použita děsivá plynová komora, si můžete přečíst v jiném příspěvku. Minulost si můžeme připomenout i pomocí následujících knih:

 

Tábor smrti Osvětim aneb Válka v obrazech – Ian Baxter 

Kniha je mrazivým svědectvím vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau. Na stovkách fotografií se čtenáři můžou stát přihlížejícími v této zrůdnosti, která brala život ženám, mužům i dětem.

 

 

Utekl jsem z Osvětimi – Rudolf Vrba

Příběh Čecha, kterému se podařilo utéci z pekla na Zemi. Je opravdu jedním z velmi mála, kterým se to podařilo. Když vezmeme v potaz, že zde vyhasl život více než milionu lidí, ale uniknout se podařilo trošce, kterou spočítáte na svou rukách.

Jaké hrůzy prožíval a čím vším si musel projít, než znovu stanul ve své zemi.