5. Květen

Mezinárodní den porodních asistentek

Je to povolání jako každé jiné. S tím rozdílem, že ti, co jej vykonávají, jsou přítomni při příchodu miminka na svět. Porodní asistentky i asistenti jsou vystudovaní zdravotní pracovníci. Specializují se na podporu a pomoc nastávajícím maminkám, zejména pak pomáhají s přípravou příchodu miminka na tento svět. Zdravotní asistent poskytuje poradenství a informace ohledně těhotenství a zajišťuje maximální péči. Snaží se maminkám zajistit bezproblémový porod s následně jim a potomkům zajistit maximální komfort. Jde o povolání, které je zároveň posláním. Není proto divu, že dnešní den patří právě těm, kteří toto povolání vykonávají. International Confederation of Midwives vyhlásila Mezinárodní den porodních asistentek už v roce 1992. Každoročně se přitom zaměří na téma související s tímto povoláním a pobízí porodní asistenty k zamyšlení. V neposlední řadě má dnešní den zajistit větší povědomí o tomto povolání. Tak už to víte!

Porodní bába – Katja Kettu
Román Katji Kettu vypráví příběh mladé dívky a porodní báby, která se za druhé světové války zamilovala do německého vojáka. Toho je prakticky schopná následovat kamkoliv… Ačkoli je kniha kritizovaná pro své naturalistické pojetí a výskytu velkého množství vulgarismů, jde o knihu, která byla oceněna Runebergovou cenou. Nahlédněte prostřednictvím knihy do nepěkného období historie Finska.
 
 
 
Zavolejte sestřičky – Jennifer Worth
V knize Zavolejte sestřičky Jennifer Worthová popisuje vlastní zkušenosti z padesátých let minulého století, kdy v Anglií působila jako porodní asistentka. Kromě pohledu do praxe porodnictví někdejší doby nabízí také pohled na někdejší společnost a vhled do jejich problémů.