29. Květen

Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN

„Mír mezi národy je závislý na míru v lidech samých.“

Josef Čapek

Dnešní den patří příslušníkům mírových operací OSN, kteří jsou známí spíše jako modré přilby či modré barety. Jde o ozbrojené jednotky OSN, které mají za cíl v místech, kde je to potřeba, udržet mír. Zbraně však mohou použít pouze v nezbytných situacích. Působili a stále působí v zemích na blízkém východě a Africe. Ačkoli je cílem mír, mnoho z příslušníků při akcích za něj zaplatilo životem. Ochránili ale přitom životy dalších. Není proto divu, že v roce 1988 za své aktivity obdrželi Nobelovu cenu míru. Dnešní den má připomínat oběti a vyjádřit dík za záslužnou práci, kterou ve jménu míru modré přilby vykonávají. Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN je právě dnes na počest první mise s názvem UNTSO. Tato mise se odehrála v roce 1948 na území Palestiny. Modré přilby také přispívají k nastolení běžného života v kritických místech. V poslední letech však příslušníci modrých baretů čelí obviněním, která je viní ze zneužívání.

Sarajevská princezna – Edo Jaganjac
Autor knihy Edno Jaganjac je doktorem, který v současné době našel domov v České republice. Ve své knize Sarajevská princezna vzpomíná situaci, kdy odhodlaně bojoval za záchranu života malé holčičky. V souvislosti s danou situací je v knize je zachycen zcela jiný pohled na mírové síly.

 
 

Krvavé mise OSN: Modré barety v pasti mezinárodní politiky – Marek Jindřich
Autor Marek Jindřich se ve své knize zabývá rolí a působením Modrých baretů v různých válečných konfliktech. Bylo působení skutečně mírové?