6. Květen

Mezinárodní den proti dietám

S dietami se zřejmě setkal každý z nás. Jen málokdo je spokojený se svojí postavou a ve snaze zhubnout hledá nějakou spolehlivou a pokud možno co nejefektivnější dietu. Takových se dají na internetu najít desítky, ale velice často je jejich efekt ve finále zcela opačný. Většinou bývají založené na omezení, případně úplném vypuštění některé z důležitých složek stravy a po jejich ukončení nastává tzv Jojo efekt, kdy se váha vrátí na původní hodnotu a často ještě s nějakým „bonusem“ navíc.

Mezinárodní den proti dietám se snaží upozornit na fakt, že přílišné lpění na dokonalých tělech, které jsou často propagovány v módních časopisech, může vést k velkým zdravotním problémům a při extrémní posedlosti třeba i ke smrti. Základem pro zdravé tělo je pestrá a vyvážená strava, doplněná pravidelným pohybem.

V dnešních doporučených knihách se dočtete něco o jiném druhu diety a také o dietě digitání:

Dieta jinak – Michael Mosley, Mimi Spencer

Kniha se snaží ukázat, že dieta nemusí být jen o hladovění a omezování některých druhů potravin. Tuto „dietu“ praktikují desetitisíce lidí po celém světě.

 

 
 
 
Digitální dieta – Daniel Sieberg

Kniha dokazuje, že pojem dieta se nemusí vztahovat pouze k jídlu a zaměřuje se na omezování technologií v běžném životě. Ty člověka často svazují, okrádají ho o čas a výsledkem toho mohou být i různá zdravotní rizika.