9. Prosinec

Mezinárodní den proti korupci

Každý o případu korupce slyšel a většina lidí se s ní i osobně setkala. V obecném slova smyslu se jedná o nějaké jednání, které má jedné straně přinést výhody využitím svěřených pravomocí nebo poskytnutím nějaké protislužby, případně hmotné věci, nejčastěji pak peněz. A nejedná se jen o velké případy, kdy se uplácí při zadávání milionových veřejných zakázek nebo nepříliš dávná kauza s uplácením členů výboru FIFA (Mezinárodní fotbalová asociace) při volbě pořadatelské země pro Mistrovství světa. Ve sportu je korupce obecně velmi rozšířená a rozhodně se netýká jen prodávání zápasů v okresních soutěžích za bečku piva. Situace ze starších filmů, kde se šlo na úřady o něco žádat zásadně s lahvinkou něčeho ostřejšího nebo s obálkou, jsou sice k pousmání, ale realita taková skutečně byla a určitě se s takovými případy můžeme setkat i dnes. A ono se v podstatě dá za úplatek považovat i to, když dá maminka dítěti nějakou sladkost, aby nekřičelo.

Mezinárodní den proti korupci byl vyhlášen v roce 2003 Organizací spojených národů a jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o fenoménu korupce a informovat o možných nástrojích, kterými je možné s ním účinně bojovat. U nás se této problematice věnuje například speciální portál korupce.cz.

O úplatkářských skandálech v prostředí nejvyššího vedení nejpopulárnějšího sportu si můžete přečíst více v následující knize:

Investigativní novinář A. Jennings ve své knize odhaluje nekalé praktiky, které se odehrávaly v sídle FIFA. Jednalo se například o korupcí zmanipulovaná hlasování, kupčení se vstupenkami na důležité zápasy, i prodej vysílacích práv nebo reklamních smluv na sportovní oblečení.