26. Srpen

Mezinárodní den psů

„Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc, než sebe.“ – Josh Billings

Nejlepší přítel člověka. I tak bývá označován pes, který se ke člověku přidal již před mnoha tisíci lety. Tehdy byli domestikovaní vlci rádi za zbytky, které od lidí dostávali. Člověk zjistil, že má ve psovi věrného přítele, a tak ho začal upravovat k obrazu svému. Začal psa nejen cvičit, ale i šlechtit. V dnešní době máme nespočet plemen, z nichž každé je vhodné pro konkrétní účely, ať již do sportu, pro služby policie nebo jen jako domácí mazlíčci. Bohužel kvůli těmto genetickým „hrátkám“ dnes některé rasy psů trpí na nejrůznější onemocnění.

I přesto buďme rádi, že ty naše chlupaté, čtyřnohé kamarády máme a buďme rádi, že jsou šťastní a spokojení. Proto dnešní den oslavme tím, že jim dopřejeme dobrý pamlsek, podrbání nebo krásnou procházku. Kdo nemá to štěstí a nemá psa doma, může jistě zavítat do nejbližšího útulku, kde budou pejsci také rádi za pamlsek nebo vyvenčení.

Dášenka čili život štěněte – Karel Čapek

Tato kniha je jednou z nejoblíbenějších dětských knížek pro čtenáře každého věku. Zejména však nadchne ty nejmenší. Karel Čapek v ní vypráví příběhy štěňátka Dášenky, kterou si pořídil domů. Kniha je bohatě doplněna krásnými fotografiemi Dášenčiných dobrodružství a průšvihů.

 

 

Lassie se vrací – Eric Knight

Poutavý příběh o psí lásce a věrnosti, která překonala neuvěřitelné překážky. Slavný příběh o kólii, která se po nešťastném, ovšem nuceném prodeji vrací do svého domova a musí čelit mnoha nástrahám přírody, se kterými se v domácím prostředí nesetkala, si získal srdce mnohých čtenářů.