9. Srpen

Mezinárodní den původního obyvatelstva

Na planetě Zemi v v současné chvíli žije více než 7 miliard lidí. Tito lidé žijí v různých společenstvích a kulturách, hovoří různými jazyky a nesou si sebou napříč celými generacemi ideály, hodnoty, a například i zvyky. Část lidí se přitom odmítá přizpůsobit modernímu stylu majoritní společnosti a sází na léty prověřený a tradiční způsob života, který je často v souladu s přírodou. Mezinárodní den původního obyvatelstva se slaví právě na tuto počest. Tento den se slaví od roku 1995, kdy jej vyhlásila Organizace spojených národů. Přípomíná, že je potřeba chránit práva i těchto minorit, jako jsou například Laponci, Pygmejové či Indiáni. Právě práva, zejména práva lidská, byla u těchto skupin v minulosti velice často potlačována. Bohužel, ačkoli jsou podmínky jiné a lidé si význam původních obyvatel uvědomují, v současnosti jsou z důvodu klimatických změn však často nuceni k migraci.
Z určité a jiné perspektivy bychom ale také mohli řici, že domorodci jsou obyvatelé určitého území tzn. například města. Jsou to tedy lidé, kteří vám bez zaváhání řeknou, na které ulici odbočit doleva, abyste došli na požadované místo.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee – Dee Alexander Brown
Kniha, jejímž autorem je Dee Alexander Brown, mapuje historií severoamerických indiánů, respektive popisuje boj s kolonizátory, tedy bělochy. Autor se přitom na genocidu původního obyvatelstva dívá očima domorodců. Čerpá přitom z historických pramenů.

 
 
 
 

Mluví Černý jelen: Životní příběh svatého muže z kmene Oglala Sioux – John Gneisenau Neihardt
Kniha vypráví příběh indiánského šamana Černého jelena podle toho, jak to on sám vyprávěl samotnému autorovi knihy. Vypráví v něm svůj osobní příběh, historii, a také předává nenaplněnou vizi.