8. Duben

Mezinárodní den Romů

 

„Podej příteli ruku, ale spočítej si prsty.“

cikánské přísloví

 

Dnes slavíme Mezinárodní den Romů. Zrovna dnešní den je vybrán v návaznosti na vznik Mezinárodní romské unie, která byla založena 8. dubna 1971 na kongresu v Londýně. V České republice slávek slavíme od roku 2001. A co patří do oslav dnešního dne? Loajalita, tolerance, pochopení. Dnešní den si připomínáme skupinu lidí na Zemi, která dříve žila kočovným způsobem a chování sobě vlastní, které bylo výsledkem neustálého boje o život, si zachovali i dodnes. Je smutné, že Romové čelí velké kritice a nesnášenlivosti. Jsou to lidé, kteří jsou velmi vnímaví a kreativní, ovšem je pravda, že velká část jejich populace jim tyhle pozitivní vlastnosti zastiňuje svým negativním chováním.

Dnes se ale zaměřme na Romy, kteří svému jménu dělají čest! Pojďme spolu pochopit a naučit se jejich historii. A zkusme se vžít do jejich kůže. To, že to nemají jednoduché. Dnešní den k tomu byl stvořen! Pokud vás zajímá historie, myšlení a práce Romů, můžete se nechat inspirovat nabízenými knihami:

 

Čalo voďi. Sytá duše – Antologie prozaických textů romských autorů z ČR – Jana Kramářová, Helena Sadílková

Kniha je obdivuhodným činem Romské organizace. Jedná se o soubor prozaických textů čistě romských autorů. Obdivujte práci a myšlení Romů a nechte se vtáhnout do jejich světa.

Možná vám to tak pomůže k lepšímu pochopení jejich myšlení.

 

Romové – neviditelní Američané – Anne Sutherland

Kniha je popisem života jedné skupiny Romů žijících v Americe. Od jejich historie vzniku až po dnešní den. Kniha je opravdu zajímavým zdrojem informací o kmenu „gypsy“.

Na obdobnou knihu v ČR stále ještě čekáme.