13. Duben

Mezinárodní den scrabble

Deskové hry mají dlouhou historii a s jejich oblíbeností nijak nezamával ani nástup počítačů a internetu. Naopak spoustu těchto her lidé poznali a začali hrát až díky nim (a často přímo na nich). Určitě nejznámější deskovou hrou jsou šachy a tou nejstarší Go. Scrabble oproti těmto hrám nemá nijak zvlášť dlouhou historii, byl totiž vytvořen až v roce 1938 americkým architektem Alfredem Mosherem Buttsem. Ten se narodil 13. dubna 1899 a právě kvůli tomu byl Mezinárodní den scrabble stanoven právě na dnešek.

Principem hry je skládat na hrací plán o velikosti 15×15 polí slova z přidělených písmen, která mají různé hodnoty, podle jejich výskytu v dané jazykové mutaci. Na hracím plánu jsou navíc bonusová pole, díky kterým se může hodnota položených písmen navyšovat. Vítězem hry, kterou obvykle hrají 2-4 hráči, je pochopitelně ten, který získá nejvíce bodů.

Pokud vás nezaujal scrabble, nabízíme vám možnost počíst si o dalších známých i neznámých deskovkách:

Velká kniha deskových her – Miloš Zapletal

Kniha dává čtenáři přehled o více jak stovce deskových her. Ty jsou v knize rozděleny do tří typů – strategické, poziční a závodivé. Mezi hrami najdeme i klasiky jako šachy a dámu, ovšem i v několika netradičních variantách.