28. Duben

Mezinárodní den smutku

„Smutek jen stěží utopíš v alkoholu. Bývá totiž zatraceně dobrým plavcem.“ – Lech Przeczek

Pro pesimisty nebo lidi, kteří bývají prostě rádi smutní i bez příčiny, je den smutku snad každý. A tak si i smutek vysloužil svůj vlastní Mezinárodní den. Mezinárodní den smutku se slaví již od roku 1996, kdy jej vyhlásila Mezinárodní konfederace svobodných odborů. Jeho účelem je ovšem něco jiného, než se zavřít do sebe a být bezdůvodně smutní. Dnešní den má za úkol vzpomenout na všechny, kteří přišli o život při práci, nebo byli při práci jakkoli vážně zraněni. Počet pracovních úrazů roste, každoročně se v práci stane zhruba 250 miliónů pracovních úrazů různého charakteru.

Přáním Mezinárodní konfederace svobodných odborů je uspořádat vzpomínkové akce na počest lidí, kteří v zaměstnání přišli o život. Tyto akce mohou mít nejrůznější podobu – ať již zapálení svíček na pracovišti nebo shromáždění. Pokud chcete počet pracovních úrazů ve světě snížit, mám pro vás jedinou radu – buďte na sebe opatrní.

Lék na smutek – Táňa Keleová-Vasilková

Hlavní hrdinka románu – Marika zažívá jednu pohromu za druhou. Smrt manžela i jediného syna postrádá smysl života. Pochybuje o tom, zda někdy bude ještě spokojeně žít. Ovšem život má pro každého z nás hromadu nečekaných překvapení…