29. Listopad

Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny

Izraelsko-palestinský konflikt není jen jedním z mnoha, které se na Blízkém východě dějí. Je to dlouhodobý konflikt, který je otevřenou ranou tamní společnosti a který přiživuje napětí v celém regionu. Dnešní den vyhlásila Organizace spojených národů v roce 1977 a jeho záměrem je zvýšit povědomí o tom, jaká krizová situace v těchto zemích panuje. Zároveň je účelem také pokus o sjednání míru mezi Izraelem a Palestinou.

Spory, které mezi zeměmi způsobily již řadu ozbrojených konfliktů, se týkají řešení vzniku dvou států. Valné shromáždění OSN v roce 1947 přijalo rezoluci 181 (II), která je známá jako rezoluce o rozdělení. Podle daného dokumentu měly vzniknout dva státy, židovský a arabský, Jeruzalém a blízké okolí měl sloužit jako mezinárodně spravovaná zóna. Ze dvou zamýšlených států ovšem vznikl jen jeden, a to Izrael. Izraelité od té doby mají silný pocit deziluze, násilím si berou palestinskou půdo a v Palestině roste hněv a frustrace. Na počest obětem sporů mezi těmito národy se oslavuje například i Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese.

Nesvatá válka o Svatou zemi – Břetislav Tureček

Autor v knize využívá téměř 20 let zkušeností, které získal při práci novináře na Blízkém východě. Osobně se setkal se stovkami lidí, od prezidentů přes teroristy, mírové aktivisty až po řadové obyvatele regionu. Z těchto setkání a osobních zkušeností čerpá při líčení obrazu nepokojného regionu a dramatických osudů. Vše zasazuje do historických a politických souvislostí.

 

O Palestině – Noam Chomsky, Ilan Pappé, Frank Barat

Kniha vypráví příběh Operace Ochranné ostří, která si vyžádala tisíce palestinských obětí a vyčistila prostor pro to, aby Izrael mohl zabrat další část palestinské půdy. Popisuje důležitost projevu solidarity a podpory lidu Palestiny a toho, jak může mezinárodní veřejnost Izrael ovlivnit, aby přestal s porušováním lidských práv palestinského lidu.