20. Březen

Mezinárodní den štěstí

Pod pojmem „štěstí“ si každý představí něco jiného. Někdo hromadu peněz, někdo krásnou ženu po svém boku a někdo třeba „jen“ spokojený a klidný život na nějaké horské chalupě. Štěstí ale není jen něco, co je trvalé. Můžeme ho mít třeba když v trafice narazíme na poslední výtisk časopisu, který jsme jinde nemohli sehnat nebo když nám při sportu pomůže k zisku bodu dotek sítě nebo hrana stolu. Údajně se vylučuje mít současně štěstí ve hře a v lásce, ale pravdou je, že někdo může mít štěstí v obou směrech a jiný zase ani v jednom.

Mezinárodní den štěstí vyhlásila OSN na své Konferenci o štěstí v roce 2012 a poprvé se tento den oficiálně slavil 20. března 2013. V rámci tohoto dne se konají v mnoha státech různé akce, které mají za cíl zvyšování pocitů štěstí u lidí na celém světě. S tím souvisí i průzkum v členských státech, který určuje tamní hodnotu štěstí. Z toho posledního vyplynulo, že nejšťastnější jsou lidé ve Finsku, následují Norové a Dánové. Česká republika se umístila na 21. místě a Slovensko na 39. Pro zajímavost, na posledním 156. místě skončilo Burundi.

Knížek o štěstí je mnoho, dnes vám doporučujeme následující dvě:

Štěstí – Guy Gilbert

Známý duchovní autor Guy Gilbert ve své knížce popisuje podmínky, za kterých může každý člověk dospět ke štěstí, mít pozitivní myšlení a nacházet drobné radosti ve všem, co ho potká. Kniha je určena všem generacím.

 

 

Štěstí, které zůstává – Bert Hellinger

Kniha se zaměřuje na partnerské a manželské vztahy a autor se snaží najít odpověď na otázku “Kam vedou rodinné konstelace?”. Celá kniha je propojena významem štěstí ve všech oblastech rodinného života.