3. Květen

Mezinárodní den svobody tisku

Svobodná a nezávislá. Přesně taková mají být média, která mají obrovskou moc a jsou důležitou součástí života lidí a pilířem demokratické společnosti. Ne vždy je to však realitou. Důvody, proč tomu tak je, jsou různé. Novináři jsou dnes zastrašováni a podrobováni teroru, kdy jim hrozí uvěznění či rovnou zabití. Bohužel, mnozí z nich za pravdu skutečně zaplatili životem a málo jich není. Příkladem z poslední doby může být slovenský novinář Ján Kuciak, který byl i se svou partnerkou zabit 21. února 2018. Dalším pak byl třeba teroristický útok z 7. ledna 2015 na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí. Mezinárodní den svobody tisku vyhlásila Organizace spojených národů v roce 1993. Volba 3. května přitom odkazuje na podpis Windhoekské deklarace, která podpořila nezávislost tisku v Africe, kde byli novináři často zastrašováni. Problém však zdaleka není pouze v malých zemích a zemích třetího světa. V tento den je dobré se zamyslet nad stavem svobody tisku v různých zemích a vzpomenout na novináře, kteří položili život, či jsou neoprávněně drženi ve vězení.

Ruský deník – Anna Politkovská
Kniha je deníkem paní Anny Politkovské, novinářky a odpůrkyně vlády Vladimira Putina. Ta byla zavražděna v roce 2006. Jakými tématy se Politkovská zabývala a o čem do deníku psala?

 
 
 
 

Problém médií. Jak uvažovat o dnešních médiích – Robert McChesney
Americký profesor Robert McChesney se ve své knize zabývá problémy médií, přičemž se soustředí na situaci ve Spojených státech amerických. Nicméně problémy popisované v knize nejsou jen problémy Ameriky…