29. Duben

Mezinárodní den tance

„Tanec je báseň, ve které je každý pohyb slovem.“ – Mata Hari

Každoročně se právě dnes po celém světě slaví Mezinárodní den tance (někdy označován také jako Světový den tance). Je svátkem tance jako umění, ale i oslavou těla a pohybu, kterého je schopno. Tento svátek byl určen právě na dnešní den na počest narození velkého tanečního reformátora, kterým byl Francouz Jean-George Noverre (narozen v roce 1727). Ten byl průkopníkem zejména syžetové formy baletních vystoupení – tance s příběhem. Velký důraz byl od jeho dob kladen na emocionální přístup tanečníků k tanci.

Česká republika se k oslavám Mezinárodního dne tance přidala poprvé v roce 2010. Od té doby se každoročně na mnoho místech celé naší země právě 29. dubna tančí. Koordinátorem akce u nás je Vize tance, národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění.

Pokud chcete dnešní den náležitě oslavit, zatančete si, jako by se na vás nikdo nedíval. Nebo si přečtěte některou z knih, které jsem pro vás pro téma dnešního dne zvolila k doporučení.

Tanec života : zábavná autobiografie české baletky, která vyrazila dobývat svět – Helena Koudelková-Eser

Jak již prozrazuje název knihy – jedná se zde o autobiografii české baletní sólistky Heleny Koudelkové. Ta v knize zachycuje svůj život již od dětství, přes zážitky z cestování Evropou po nahlédnutí do jejího osobního života.

 

 

Tanec Maora – Emma Temple

Napínavý příběh z prostředí Nového Zélandu, kde se propojuje minulost se současností. Hlavní hrdinkou je německá studentka Sina, kterou na Zélandu nepovažují jen za náhodnou turistku. Jaké je její rodinné tajemství? A kdo je ta žena na fotografii, která je jí tak hrozně moc podobná? Najde Sina pravdu?