24. Červen

Mezinárodní den víl

Víly jsou neodmyslitelnou součástí pohádkového světa, stejně jako třeba trpaslíci, bludičky, čarodějky nebo princezny a princové. Bývají většinou hodné a krásné, díky svým křídlům poletují po lesích a rozdávají radost, ale v některých pohádkách využívají svá kouzla i ve prospěch zla. Víly však nenajdeme jen v pohádkách. Zmínky o nich se vyskytovaly v různých mytologiích už od středověku a třeba na Balkáně měly i velký náboženský význam. Víl jako takových je velké množství druhů, například víla lesní, vodní nebo houbová.

Mezinárodní den víl připadá každoročně na 24. červen a můžete ho oslavit třeba uspořádáním Vílové párty pro děti. Jistě je potěší, že se budou moci přenést do pohádkového světa.

Pokud chcete přečíst dětem něco o vílách, můžete se inspirovat následujícími knížkami:

Víla Dita – Petr Měrka

Komixová kniha neobvykle pojatých pohádek, které jsou vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé. Mezi pohádkami najdeme například tu O zkaženém princi nebo O nosní dírce a vesmíru.

 

 

 

Víla Amálka – Václav Čtvrtek

Dětské leporelo s příběhy naší zřejmě nejznámější víly – Amálky. Obsahuje několik pohádek, které děti i dospělí znají z oblíbených večerníčků.