3. Prosinec

Mezinárodní den zdravotně postižených

 

„Jen lidé povrchní nesoudí podle zevnějšku.“

Oscar Wilde

 

Určitě jste již někdy potkali hendikepovaného člověka. Zdravotně či mentálně. Dříve byli tito lidé odsuzováni k žití na okraji společnosti, ale proč by měli? Proč bychom se na ně měli dívat přes prsty? Jsou to lidé jako my, dýchají stejný vzduch jako my, jenom zkrátka neměli takové štěstí a mají složitější život. A právě dnešním dnem vnášíme trochu osvěty do světa o životě hendikepovaných lidí.

Mezinárodní den zdravotně postižených se začal slavit dnešního data již roku 1981, v České republice ale trochu později, od roku 1993. Zrovna u nás, v Česku, žije přes milion zdravotně postižených lidí. Tito lidé nejenže musí čelit spoustě překážkám, které jsou jim postaveny do cesty. Velmi často ale musí čelit i hloupým lidským předsudkům. Pojďme to dnes změnit! Buďte dnes soucitní a mluvte o tom i se svými známými! Pomozte hendikepovaným, ať jsou k nim lidé shovívavější! Dnešek je jen o nich…

Připravili jsme pro vás několik knih, které se tématikou hendikepovaných zaobírají:

 

Trochu jiné mámy – Petra Maťová

Kniha je psána pomocí rozhovorů se zdravotně postiženými maminky i tatínky, kteří i přes své postižení se stali rodiči. Autorka formou rozhovorů přibližuje jakým překážkám taková rodiče musí čelit. A jakou zodpovědnost na sebe berou. Jak moc je rozdílné rodičovství hendikepovaných a zdravých?

 

 

Než jsem tě poznala – Jojo Moyes

Srdceryvný román je neuvěřitelně čtivý a chytí za srdce každého, kdo si jej přečte! Louisa je naprosto obyčejná a hodná holka. Když hledá práci, tak chce dělat něco, co by jí ale dávalo smysl! Pomáhat nemohoucímu je jakoby přímo stvořené pro její jemnou duši! Kdo je ale právě jí opečovávaný Will? A jaké poutu se mezi nimi rozroste? Kniha byla pro svůj obrovský úspěch i zfilmována a těší se neuvěřitelné oblibě.

 

 

 

(Ne)obyčejný kluk – R.J. Palacio

Auggie se narodil se zdeformovaným obličejem. Kvůli svému postižení si toho prožil mnoho. A proto i navštěvoval speciální školu. CO se ale stane, když se malý August rozhodne nastoupit do normální školy? Přesvědčí své okolí, že je normální?

Nebo ho o tom přesvědčí samo okolí?