11. Únor

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

Co mají společné Rosalind Franklin, Marie Curie-Skłodowská, Grace Hopper, Ada Lovelace, Sofia Kovalevská, a také Gerta Cori či Zdeňka Rábová? Ve všech zmíněných případech jde o velmi silné ženy, které v sobě našly lásku ke svému oboru a vědě. A právě takovým ženám patří nejen celý svět, ale také dnešní den. Valné shromáždění OSN jej totiž v roce 2015 prohlásilo za Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Důvodem je vyjádření a podpora ženám, které jsou nezbytnou součástí vědeckých komunit. Ty jsou totiž zastoupeny méně než třiceti procenty z celkového počtu vědců. Mnohé z dívek a zájemkyň o vědeckou kariéru se dokonce i dnes mohou setkávat se stereotypy a předsudky ohledně vhodnosti některých oborů. Je potom škoda, když věda v důsledku takovýchto tvrzení přijde o talenty, které mohou přispět k rozvoji poznání a někomu je odepřeno splnit si svůj sen. Proto je důležité dnešní den oslavit a proti obdobným přetrvávajícím předsudkům ve společnosti bojovat. To si uvědomuje i Akademie věd ČR a každoročně pořádá k tomuto svátku zajímavou kampaň.

A jaká je Vaše oblíbená vědkyně?

Cesty k samostatnosti : portréty žen v éře modernizace – Pavla Vošahlíková, Jiří Martínek
Publikace Pavly Vošahlíkové a Jiřího Martínka přináší příběhy jedenácti vybraných silných žen a českých osobností. Monografie Vám tak představí například političku Františku Zeminovou, lékařku Annu Bayerovou, ale třeba také Julií Moschelesovou a Ludmilu Matiegkovou.

 
 
 

Ženy v dějinách matematiky, fyziky a astronomie – Ivo Kraus
Jména známá i neznámá. Ty obsahuje publikace Ivo Krause věnující se ženám působících v exaktních vědách. Nahlédněte do života a práce významných žen!