18. Listopad

Mezinárodní nekuřácký den

„Když teď všude čtu tolik špatného o kouření, tak uvažuji, že přestanu číst.“ – Winston Churchill

Mezinárodní nekuřácký den vznikl díky podnětu Mezinárodní unie boje proti rakovině. Tento den bez cigaret připadá pokaždé na třetí čtvrtek v listopadu. Jeho účelem je připomenout kuřákům, jak moc jejich „neřest“ poškozuje jejich zdraví a také to, jak svým kouřením obtěžují a ohrožují lidi ve svém okolí. V současnosti u nás proti kouření bojuje například zákon, který zakazuje kouření v restauracích. Kdo chce, tak si jde cigaretu zapálit ven, to sice počet vykouřených „hřebíčků do rakve“ možná u někoho sníží, ovšem ne všichni kuřáci jsou ohleduplní a tak se před hospodami a restauracemi kupí hromádky nedopalků všude možně, jen ne v popelnících nebo koších.

Jak je známo, tak kouření nezpůsobuje pouze rakovinu, ale i jiné neduhy, jako například zažloutlé prsty nebo zuby. Pokud jste kuřák, nechejte pro dnešek svou krabičku doma a zkuste to jeden den bez toho, aniž byste si zapálili. Možná zjistíte, že ten den přežijete i bez toho a možná… Možná přestanete úplně a uděláte tak něco pro (nejen) své zdraví.

Snadná cesta jak přestat kouřit – Allen Carr

Autor této knihy (bývalý silný kuřák) se na kouření dívá jako na jeden z typů drogové závislosti. Zároveň odhaluje mnoho mýtů a falešných představ, které o kouření panují a kterými je kuřácký rituál opředen. Vysvětluje, jaké jsou slabiny odvykání i to, proč je tak těžké přestat, i když je závislost na nikotinu snadno odbouratelná. Čtenáři knihu označují jako cenného pomocníka při odvykání kouření.