20. Červenec

Národní den Měsíce

Den Měsíce se v Americe slaví již od roku 1971, kdy jej jako oslavu prvního přistání na Měsíci vyhlásil tehdejší prezident Richard Nixon. 20. červenec 1969 byl dnem, kdy Apollo 11 přistálo na měsíčním povrchu a umožnilo na něj vkročit prvnímu člověku v dějinách lidstva, Neilu Armstrongovi. Armstrong na Měsíci samozřejmě nebyl sám. Po jediné přirozené družici Země se s ním „procházel“ i jeho kolega Buzz Aldrin. Tito dva odvážní muži společně na Zem dopravili přes 20 kg měsíčního materiálu k dalšímu zkoumání. Tuto událost NASA označila jako jediný největší technologický úspěch všech dob.

Vy se můžete k oslavám prvního lidského vkročení na Měsíc také připojit. A pokud se neplánujete na Měsíc dívat hvězdářským dalekohledem, nebo v tichu noci někde na louce mimo město, můžete si k této tematice aspoň něco přečíst.

Tajný závod o Měsíc – Karel Pacner, Jiří Dienstbier

O přistání na Měsíci vyšlo mnoho knih. Tato je jednou z těch, která pojednává o tom, co se ve světě odehrávalo v souvislosti s touto událostí. Autor se zabývá tím, co se ve světě odehrálo a co se dělo ve Spojených státech a tehdejším Sovětském svazu. Tyto dva „tábory“ spolu totiž vedly o prvenství člověka na Měsíci urputný boj.