5. Listopad

Noc Guye Fawkese

Dnešní noc je někdy nazývána také jako „Bonfire Night“ a slaví se na počest zmaření atentátu na britský parlament a na krále Jakuba I. Oslavy se vážou k 5. listopadu roku 1605. V tento den se katolický konspirátor Guy Fawkes pokusil vyhodit do povětří Westminsterský palác a udělat atentát na krále Jakuba I. Zmaření jeho pokusů se označuje jako „Spiknutí střelného prachu“. Lidé na oslavu nedokonaného atentátu zapalovali všude kolem Londýna ohně. Noc Guye Fawkese může připomínat české pálení čarodějnic, protože bývá často viděno i spalování figurín, které znázorňují právě neúspěšného atentátníka Fawkese.

Celý Londýn dnes večer rozsvítí četné ohňostroje nejrůznější velikosti. Některé jsou zpoplatněny vstupným, na jiné je však vstup zcela zdarma. Za podívání rozhodně stojí ty, které se odehrají ve velkých a známých londýnských parcích.

Noc ohňů – Enid Blyton

Kniha je jednou ze série o dobrodružství sedmi kamarádů. Ti se v tomto díle rozhodnou slavit Noc ohňů a díky náhodě při přípravách oslavy odhalí zloděje. Díky Tajné sedmě se policistům podaří zloděje dopadnout a kluci potom jako odměnu získají plnou bednu rachejtlí.