21. Srpen

První den okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy

„Tak vás tu máme, bratři z krve Kainovy,
poslové noci, která do zad bodá dýku,
tak vás tu máme, bratři, vnuci Stalinovi,
však ne tak jako včera, dnes už bez šeříků…“

Tak vás tu máme
Karel Kryl

Byla to reakce na velmi uvolněnou dobu šedesátých let v Československu, ale především ohavná zrada a porušení mezinárodního práva. Z pohledu spojenců však okupace byla zákrokem, který měl republiku odvrátit od kontrarevoluce a imperialismu. Invazi zahájili v noci z 20. na 21 srpna 1968, kdy spojenci překročili hranice. Denní rutina života obyčejných lidí byla naprosto ochromena, lidé protestovali na náměstích. Ulicemi měst projížděly tanky a nákladní auta s bílými pruhy přes kapoty. Lidé plakali, kladli si otázku proč. Nikdo nevěděl, co se děje a jaké to bude mít následky. Rozhlas i noviny přesto vyzývaly občany ke klidu, avšak mnoho lidí kladlo odpor a situace si vyžádala mnoho obětí. Veřejný prostor zdobily vyvěšené české vlajky, ale také černé prapory, nápisy a hesla vyzývající spojenecká vojska k odchodu. Ruský Ivan se však zdržel a k odchodu se měl až na začátku listopadu. Následovalo období normalizace a mnohem tvrdšího režimu, z jehož područí jsme se vymanili až po více než dvaceti letech.

U příležitosti „osmičkového“ výročí republiky vychází řada zajímavě vypadajících nových publikací, ze kterých vybíráme následující, které jsou svým pojetím unikátní.

Operace Dunaj: Krvavá odpověď Varšavské smlouvy na pražské jaro 1968 – Daniel Povolný
Nová kniha Daniela Povolného nahlíží na srpnové události roku 1968 pro změnu optikou okupantů ze všech pěti států Varšavské smlouvy.

 
 
 
 
 

Brno okupované: průvodce městem v letech 1968-1969 – Alexandr Brummer, Michal Konečný
Publikace Alexandra Brummera a Michala Konečného Vás seznámí s děním v moravské metropoli a druhém největším městě republiky během invaze a okupace. Kniha, která navazuje na úspěšné publikace týchž autorů během různých etap naší historie vás také provede po významných místech, kde umírali nevinní lidé. Kniha je doplněna o dobové fotografie.