24. Prosinec

Štědrý den

„Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.“ – Charles Dickens

Na dnešní den se těší spousta lidí a hlavně dětí na celém světě. Nastává Štědrý den, den, kdy se v každém (nejen) českém domě rozsvítí vánoční stromeček, večer bude vonět smažený kapr a pro každého se najde nějaký ten dáreček. A víte vůbec, proč se slaví Vánoce?

Vánoce jsou křesťanskou oslavou narození Ježíše Krista. Při jeho narození se na betlémském nebi objevila kometa, která zvěstovala jeho příchod na svět. Proto mnoho domácností ve vánočním období zdobí červené květiny – Vánoční hvězdy a hvězdu najdeme často na špičkách vánočních stromečků. Stromečky jako takové k nám jako zvyk přišly z Německa, a to až v 19. století. Na stolech domácností ovšem najdeme i adventní věnce, které zdobí 4 svíce, z nichž každá jedna bude dnes svítit plamenem. Jejich funkcí je symbolické odpočítávání 4 týdnů adventu, což je doba přípravy na Vánoce. Málokdo ovšem ví, že toto rozsvěcení navazuje na starou židovskou tradici.

Oslavte dnešní den tím nejkrásnějším možným způsobem – není potřeba drahé hostiny nebo darů. Buďte dnes se svými nejbližšími a s těmi, které máte rádi. Vždyť mít šťastnou rodinu a dobré přátelé je ten nejvzácnější dar, který si člověk může přát.

Vánoční koleda – Charles Dickens

Klasická povídka z prostředí staré Anglie vypráví příběh o starém lakomci a lichváři, kterého se snaží napravit tři hodní duchové. Ti mu ukazují smutnou minulost, současnost i budoucnost, díky čemuž se muž změní v dobrého a laskavého člověka.

 

 

Tři oříšky pro Popelku : příběh legendárního filmu a jeho hrdinů – Miroslav Graclík, Václav Nekvapil

Snad každý zná pohádku, bez které se filmové Vánoce neobejdou. Víte však, jak tento romantický filmový příběh vznikal? Jaké události jeho natáčení provázeli? Pokud vás to zajímá, sáhněte po této knize, která vás do tajů Popelky zasvětí.