26. Prosinec

Svátek svatého Štěpána

 

Na Štěpána není pána

 

Stále ještě oslavujeme Vánoce – svátky klidu a míru. Zítřek je ale už přece jenom dnem, kdy někteří z nás putují do práce. Proto si dnešek užijte o to více! S rodinou a přáteli. Tak byl dnešní den oslavován přece i v minulosti! Znáte koledu:

Koleda, koleda Štěpáne!
Co to neseš ve džbáně?
Nesu, nesu koledu,
upad’ jsem s ní na ledu,
psi se na mě sběhli,
koledu mi snědli.
Co mám smutný dělati?
Musím jinou žebrati.
Koledu mi dejte,
jen se mi nesmějte!

A víte, s čím se tato koleda pojí? No dnešního dne dříve chasa dostávala od svého hospodáře výplatu a v rámci veselí tak vzniklo i pořekadlo, že „Na Štěpána není pána.“ Znamenalo to zkrátka, že tento den se jen oslavuje! Dnes neposloucháme svého nadřízeného a žijeme okamžikem. A tak se chodilo dům od domu a zpívala se právě známá koleda. Teď už spíše lépe pochopíte slova koledy, když vám vysvětlíme, že lidé takhle oslovovali své sousedy a žádaly o koledu, výslužku či dar. Mnoho rodin právě z dnešní výslužky žilo ještě mnoho týdnů.

A i když už se dnešní den v takové míře neoslavuje – pojměme ho v kombinaci starého a nového 😉 Dnes nemyslete na svou práci a zapomeňte na svého šéfa! Užívejte s rodinou a kamarády! Běžte spolu na vínko, pivo nebo jen tak posedět a povykládat si, co je nového!

Sice vám i dnes přinášíme zajímavou knihu, ale zkuste přece jenom než za knihou jít dnes za přáteli! Oslavujte!

 

Hoj ty Štědrý večere aneb Jak se slavily Vánoce ve staré Praze – Jiří Zeman

Jak se dříve slavily Vánoce? A přesněji – jak se slavily v matičce Praze? Nechte se okouzlit historií oslav – kolik zvyklostí se dříve dodržovalo a jaký měly vliv na všechny okolo? Nepřáli byste si, aby se některé z nich vrátily i do dnešních dnů?

Pojďme spolu zavzpomínat na vánoční čas starších dnů…