1. Prosinec

Světový den boje proti AIDS

Zkráceně se mu někdy říká Světový den AIDS. Dnešek je celosvětově významným dnem, který byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací, poprvé v roce 1988. Jeho účelem je především šířit osvětu o pandemické smrtelné nemoci AIDS a povzbuzení boje proti ní a viru HIV. Světový den AIDS byl poprvé vyhlášen v roce 1988 a každoročně připadá na 1. prosince. Že jste o slavení tohoto dne slyšeli, ale nevíte pořádně ani, co AIDS představuje za hrozbu?

AIDS je zkratka anglického názvu Acquired Immune Deficiency Syndrome – jde tedy o syndrom získaného selhání imunity. Kvůli získanému viru HIV tělu nakaženého ubývá obranyschopnost, a tak je náchylný k řadě onemocnění a infekcím. Bohužel je AIDS celosvětově rozšířená choroba a nejhůře jsou na tom některé africké státy. I přesto, že existují tlumící léky, zůstává nemoc stále nevyléčitelná a smrtelná. Nejlepším bojem proti viru HIV je stále prevence a boj proti jeho šíření.

Pokud chcete vyjádřit svou podporu nakaženým lidem, můžete si dnes u dobrovolníků nebo na vybraných místech zakoupit červenou stužku a šířit tak povědomí o nebezpečné nemoci.

Příteli, který mi nezachránil život – Hervé Guibert

Kniha je otevřenou, až syrovou výpovědí o skryté tváři pařížské umělecké a intelektuální scény. Autor podává intimní svědectví o své generaci a kletbě, která ji provázela – o AIDS.