25. Duben

Světový den boje proti malárii

Malárie patří k nejnebezpečnějším infekčním nemocem. Vyskytuje se zejména v tropické a subtropické Africe, ale také ve Střední a Jižní Americe a v některých částech Asie a Tichomoří. Jedná se o parazitární onemocnění přenášené samičkou komára rodu Anopheles. Příznaky malárie jsou střídající se horečka a zimnice, ke kterým se přidává bolest kloubů a pocení. Jelikož na tuto nemoc neexistuje očkovací vakcína, je důležitá zejména prevence a v případě onemocnění pak co nejrychlejší léčka antimalariky. Ta sice bývá úspěšná, ale v nejvíce ohrožených oblastech je tak špatná úroveň lékařské péče, že se lidé k lékům často ani nedostanou.

Přestože se počet obětí malárie meziročně snižuje, stále si vyžádá kolem půl milionu obětí za rok, zejména dětí. I proto vyhlásila Mezinárodní zdravotnická organizace Světový den boje proti malárii, aby se zvýšilo povědomí o této nemoci a získaly se další prostředky na boj proti této nebezpečné nemoci. Jestliže byste chtěli v rámci dnešního dne tento boj podpořit, můžete zaslat finanční dar přímo organizaci UNICEF, která se v této problematice významně angažuje.

Pokud se chcete o infekčních nemocech dozvědět opravdu fundované informace, mohla by vám pomoci následující knížka:

Infekční lékařství – Jiří Beneš

Velice obsáhlá kniha, která podává ucelený přehled o infekčních nemocech, jejich příznacích a způsobech léčení. Je určena spíše pro studenty lékařství nebo lékaře, ale své si tam najdou i lidé se vážným zájmem o danou tématiku.