4. Únor

Světový den boje proti rakovině

„Kdyby se o nemocech tolik nemluvilo, lidi by byli zdravější.“ – Jean Anouilh

Autor zvoleného citátu má sice v určitém ohledu pravdu. Mnoho lidí si dokáže nevědomky nemoc přivodit tím, že si ji prostě vsugerují. Co se ale týče rakoviny, zde je osvěta u celé populace a probírání tohoto tématu na místě. Rakovina je onemocněním, které je v současnosti nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Odhaduje se, že v roce 2012 jí podlehlo více, než 8,2 milionu lidí. Cílem dnešního dne, který je iniciativou nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control), je zvýšit povědomí o této zákeřné nemoci a vyvrácení mýtů. Na vznik rakoviny působí kladně více faktorů, špatná životospráva je jedním z nich, prvenství v příčinách si drží kouření cigaret.

V České republice se každoročně konají akce, které pomáhají s osvětou a prevencí rakoviny. Od bezplatné kontroly znamének na našich tělech, přes kurzy toho, jak si najít bulku, známé jsou také pochody proti rakovině.

Rakovina a já : od nemoci k moci – Monika Dostálová

Autorka vypráví svůj životní příběh, který je primárně o tom, jak onemocněla rakovinou prsu. Biografie popisuje její boj se zákeřnou nemocí, změnu životního stylu a poskytuje inspiraci nemocným i zdravým čtenářům.