14. Červen

Světový den dárců krve

Každému jednotlivci, který se někdy odhodlal a šel darovat krev, patří obrovský dík. Dnešní den zaštiťuje Český červený kříž, který od roku 1959 celosvětově usiluje o to, aby odběry krve dárců byly bezplatné – finanční motivace ohrožuje kvalitu darované krve. Ve světě je již přes 6 desítek zemí, ve kterých toho bylo dosaženo. U nás, v České republice, je dárcům vyplácena odměna v případě darování krevní plazmy.

Každý dárce krve je hrdina. 450 mililitrů darované krve může pomoci až čtyřem různým pacientům, kteří ji potřebují pro záchranu svého života. Darování krve je samozřejmě limitováno určitými předpoklady. Dárce musí být dospělý, mladší 65 let, mít váhu vyšší, než 50 kg a být zdravý. U nás mají dárci výhodu odvodu nižších daní.

Věděli jste například to, že v Česku je nejvíce lidí s krevní skupinou A? Tu má zhruba 40 % obyvatelstva. Pokud se rozhodnete dnešní den oslavit darováním krve v nejbližší transfúzní stanici – vítejte do světa hrdinů. I vám patří velký dík, protože krve není nikdy dost.

Krev na sněhu – Jo Nesbø

Klasická severská kriminálka, která je kratším příběhem o skvělém nájemném vrahu, Olavu Johansenovi. Ten je v tom, co dělá, opravdový mistr. Ovšem až do té doby, než mu jeho šéf dá nový úkol – postarat se o jeho manželku.