14. Listopad

Světový den diabetiků

Světový den diabetiků byl vyhlášen roku 1991 Mezinárodní diabetickou federací a datum bylo zvoleno podle dne narození kanadského lékaře Frederika Bantinga, který vynalezl inzulín, tedy lék proti cukrovce. Cukrovka (diabetes) je vážné onemocnění, při kterém se musí dodržovat správná životospráva a samozřejmě myslet na pravidelné dávky inzulínu. V nejhorších případech při této nemoci může dojít ke ztrátě zraku nebo k amputaci končetiny. Cukrovka je v některých případech dědičná, ovšem velká část populace, která trpí tímto onemocněním, jej má způsobené svým životním stylem a hlavně obezitou. V tomto případě se i s cukrovou dá poměrně úspěšně bojovat.

Téma Světového dne diabetiků se pravidelně mění.  Například téma pro tento den v letech 2009 až 2013 bylo vzdělávání a prevence a v minulosti byla využívána témata jako jsou lidská práva, životní styl, obezita, znevýhodněné a zranitelné osoby a děti.  V tento den se konají různé akce, které mají zvyšovat povědomí o nebezpečí cukrovky.

Pokud se chcete o této tématice dozvědět více nebo připravit nějaké jídlo pro diabetiky můžete k tomu využít jednu z nabízených knih:

Cukrovka typu 2

Kniha je určena všem, kterých se tato nemoc týká.

Obsahuje veškerá pro „cukrovkáře“ nezbytná pravidla, od zformování sehraného terapeutického týmu, přes volbu vhodných jídel a aktivit tělesné zátěže, upozornění na případnou nutnost vypořádat se s diabetickými komplikacemi, až po široké spektrum rad, jež se vztahuje ke zdravotnímu pojištění, otázkám medicinským, společenským i pracovněprávním a opominut není ani traumatizující dopad na pacienta.

 

Velká kuchařka pro diabetiky – Dagmar Hauner

Obsáhlá kniha 160 receptů na jídla vhodná pro lidi s diabetem, ale i pro ty, kteří chtějí žít zdravě. Nabídka receptů je velice pestrá a obsahuje třeba polévky, saláty, vegetariánská jídla, masové a rybí pokrmy i na sladké dezerty.