17. Duben

Světový den hemofilie

Znáte to… Krájíte zeleninu na oběd a nešikovně vám sklouzne nůž přímo na váš prst. Jednoduše ránu omyjete vodou, vydesinfikujete a zalepíte náplastí. Nebo jdete v zimě na procházku a uklouznete na náledí. Maximálně si promnete bolavé místo, ale pokračujete v chůzi a pád vám za pár dní připomene maximálně hezky vybarvená modřina. Tohle lidé, kteří trpí hemofilií, neznají. I takové, zdánlivě maličkosti, jsou pro ně velmi nebezpečné a mohou je stát život.

Hemofilie je porucha srážlivosti krve. Jde o vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje zvýšeným krvácením. V Česku je tímto onemocněním postihnuto něco málo přes 1 000 lidí. Léčba hemofilie je velmi nákladná. Zajímavostí je, že touto nemocí trpí téměř výhradně muži, ženy jen vzácně. Ty bohužel plní roli přenašeček, u kterých se nemoc neprojeví, ale může se projevit u jejich dětí. Hemofilici se potýkají s delším krvácením po úrazu, ale i spontánním krvácením do kloubů, svalů nebo trávicího traktu. Hemofilie nejde zcela vyléčit, ovšem dnešní (finančně náročná) léčba dokáže pacientům zajistit plnohodnotný život.

Život s hemofilií – Peter Jones

Kniha přináší vyčerpávající pohled na hemofilii ze všech stran a je užitečným pomocníkem všech nemocných a jejich rodinám a lidem, kteří s nimi přichází do kontaktu. Pokud chcete zjistit, jak se žije hemofilikům, je tato kniha to pravé pro vás.