2. Říjen

Světový den hospodářských zvířat

„Velikost a mravní pokrok národa se pozná podle toho, jak zachází se zvířaty.“ – Mahátma Gándhí

Citát tohoto velikána je zvolený příhodně. Dnes se slaví Světový den hospodářských zvířat. Jeden ze dnů, který se slaví na den narození Mahátmy Gándhího (1869-1948), který byl jedním z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost. Dalším dnem, který se dnes oslavuje je Světový den nenásilí. O tom ovšem řeč není.

Hospodářská zvířata jsou zvířaty užitnými, která jsou chována za účelem jejich konzumace. V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím lidí, kteří konzumaci těchto zvířat (nebo produktů z nich pocházejících) odmítají. Stává se tak často kvůli podmínkám, ve kterých jsou tato zvířata až do dne své porážky chována. Mnohdy je s nimi zacházeno opravdu příšerným způsobem, slepice jsou chovány v klecích, krávy v úzkých a špinavých stáních. Dnešní den je jako stvořený pro to, abychom se zamysleli nad konzumním stylem našich životů a popřemýšleli jsme o tom, zda by to nešlo trochu jinak. Vždyť taková kráva na otevřené louce je nejen šťastnější, ale i mléko od ní bude mít zajisté lepší kvalitu. Každé zvíře má nárok na to, aby s ním bylo jednáno s úctou.

Začínáme s chovem domácích zvířat – Alice Stern

Pokud toužíte po tom mít svá vlastní domácí vejce, mléko nebo jiné zvířecí produkty, sáhněte po této knize. Nabízí nejen přehled domácích zvířat, ale také informace o tom, co člověk potřebuje pro jejich úspěšný chov.