23. Duben

Světový den knihy a autorského práva

Ráj jsem si vždy představoval jako knihovnu, nikdy jako zahradu.

Jorge Luis Borges

Dnes se slaví jeden z největších knihovnických svátků, tedy Světový den knihy a autorského práva. Pokud se budeme pídit po historii tohoto dne, zjistíme, že jej vyhlásilo UNESCO v roce 1995 a dnes se slaví ve více než 100 zemích po celém světě. A proč právě dnešní den? Dnešní den byl určen na základě toho, že na svět přišlo, ale také z něj odešlo mnoho významných spisovatelů. Ze spisovatelů, kteří by v tento den oslavili narozeniny, jmenujme například prozaika Vladimira Vladimiroviče Nabokova, autora slavné Lotity. Dále to byli v České republice méně známý Maurice Druon či Josep Pla. Svět ale přišel o řadu spisovatelských legend, například o Miguela de Cervantese y Saavedru či Williama Shakespeara, po kterých zbyly kromě velkých děl osamělý Don Quijote a věčná otázka žít či nežít. Lze se domnívat, že Světový den knihy má svůj původ v Katalánii, kde se slaví v dnešní den Den svatého Jiří. Každému, kdo si v tento den koupí knihu, je darována růže. To ale asi není podstatné. Podstatné je to, že dnešní světový den byl vyhlášen proto, aby vzbudil v lidech, především v těch mladšího věku, lásku ke knihám. Není proto divu, že se tradičně i u nás pořádají v knihovnách, školách, ale také v jiných kulturních institucích a knihkupectvích různé akce. Svaz českých knihkupců a nakladatelů také vyhlásil a pořádá kampaň Kniha ti sluší. Nezapomínejme ale na to, že je to také den autorského práva.

Kromě knih výše zmíněných či Vašich oblíbených autorů si můžete přečíst nějakou knihu přímo o knihách.

Knihy kupovati…:Dějiny knižního trhu v českých zemích – Zdeněk Šimeček, Jiří Trávníček
Kniha Zdeňka Šimečka a Jiřího Trávníčka pojednává o českém knižním trhu. Autoři se však nezabývají jen moderními dějinami, zavedou vás rovnou do středověku! Jakou hodnotu tehdy měla kniha? Jaká byla knižní kultura v dobách Hustiství? Kdy a kde se začaly knihy tisknout u nás? A kdy u nás začala prodávat knihkupectví a jaká u nás působila?

 
 

Obecné dějiny ničení knih – Fernando Báez
Fernando Báez ve své knize zkoumá odvrácenou stranu vztahu člověka ke knihám, tedy to, jakým způsobem je v průběhu času ničil a proč. To jí činí mezi ostatními knihami zabývajících se knižní kulturou zcela unikátní. Kniha je mnohými považována za opravdu mocnou, možná nejmocnější zbraň. Není potom divu, že se k ničení tohoto arzenálu plného vědění a myšlenek uchylovali ti, pro které byly myšlenky v nich naprosto nepřijatelné a bujela v nich nenávist. Ale byl to jen člověk, který se zasadil o zkázu knih?

O knize se jako o zajímavé vyjádřili Umberto Eco a také například Noam Chomsky.