10. Květen

Světový den lupusu

Dnešní den, tedy 10. květen, je mezinárodně uznávaný jako Světový den lupusu. Datum tohoto dne bylo stanoveno po dohodě zástupců lupusových organizací z 13 různých světových zemí. Lupus je vážné, chronické, život ohrožující autoimunitní onemocnění, které většinou postihuje lidi v produktivním věku. Například v porovnání s hemofilií, je lupus hlavně ženské onemocnění. Až 9 z 10 pacientů jsou ženy. V Česku je tímto onemocněním postiženo asi 6 až 10 tisíc lidí. Při systémovém lupusu začne tělo útočit proti jeho vlastním částem. Způsobuje ve zdravých tkáních a orgánech bolest, zánět a ničí je. Může způsobit i selhání životně důležitých orgánů. Nemoc bývá většinou určité období aktivní, poté zas určité období méně (tzv. remise).

Léčba lupusu se snaží prodlužovat období remise nemoci. Mnozí nemocní však v aktivní fázi choroby nejsou schopni normálního fungování. Na některé zase léčba svými vedlejšími účinky působí hůře, než nemoc samotná. O pacienty s lupusem pečují revmatologové. I přesto, že jde o celkem rozšířené onemocnění, tak se o něm relativně málo ví. Dnešní den si klade za cíl šířit osvětu o lupusu, která má za účel včasnou diagnostiku možných onemocnění lupusem a jejich včasnou léčbu.

Autoimunitní řešení : prevence a odvrácení celého spektra zánětlivých symptomů a nemocí – Amy Myers

Jak je jistě známo, tak nejlepší ochranou před onemocněním je prevence před ním. Dr. Amy Myers je uznávanou lékařkou a v knize nabízí svůj lékařský prokázaný přístup k prevenci široké škály zánětlivých symptomů a onemocnění. Zabývá se například alergiemi, obezitou, ale i lupusem nebo chronickými bolestmi hlavy.