10. Srpen

Světový den lvů

O lvech se říká, že jsou králi zvířat. Je to nejen kvůli jejich majestátnému vzezření, ale také protože jsou na vrcholu potravního řetězce. Největším nepřítelem je mu, jako ostatně všemu živému na této planetě, člověk. Lvi se kdysi přirozeně vyskytovali téměř po celém světě, ale vlivem klimatických změn a zásahů člověka dnes žijí pouze v Africe a v jedné oblasti v Indii. Lvi jsou velice společenská zvířata, která žijí a loví ve smečkách.

Lev je spojen také s českou historií, a to v podobě součásti erbů českých pánů a následně i oficiálního státního znaku. Lva má ve svých erbech i celá řada českých měst.

Motiv lva se stal i námětem mnoha knih, mimo jiné i dvou následujících:

Lví král – Walt Disney

V daleké Africe leží země, kterou lvi nazývají svým královstvím. Vládne jí král Mufasa s královnou Sarabi. Když se jim narodí lvíček Simba, následník trůnu, jejich štěstí je dokonalé. Než se však Simba stane opravdovým králem všech zvířat, musí projít těžkou zkouškou. Ještě že se při ní může spolehnout na věrné přátele. Kniha má dvě pokračování a také svoji velice populární filmovou podobu.

 

Richard Lví srdce – Jean Flori

Obsáhlá monografie o anglickém králi a rytíři Richardu I., kterému se říkalo Lví srdce. Autor čerpá z mnoha historických i novodobých pramenů a vykresluje všechny stránky Richardova života. Z něj popisuje i ty méně známé události a pokrývá tak celý jeho rozsah, včetně křížové cesty do Svaté země – dnešního Izraele.