23. Březen

Světový den meteorologie

Dnešní den oslaví zejména ti, jejichž náplní života je jakákoli práce s počasím. Jsou to vědci, ale i obyčejní lidé, které například počasí zajímá jako přírodní jev. Světový den meteorologie (který můžeme nazvat i Světovým dnem počasí) se slaví právě 23. března a to již od roku 1950. Za jeho vznikem stojí vznik Světové meteorologické organizace WMO (World Meteorological Organization). Jedním ze zakládacích členů organizace bylo i tehdejší Československo. V dnešní době je meteorologie opravdu užitečný obor. Díky němu se zavčas a téměř přesně dozvíme o možných přírodních katastrofách typů povodní, hurikánů, anebo se dozvíme i to, zda nám odpoledne zmoknou naše na sluníčko pověšené ponožky.

Meteorologie a sledování počasí jako takové je velmi důležité i pro jiné obory, jako je například zemědělství, vodní hospodářství nebo doprava. V České republice se k oslavám dnešního dne přidává i Český hydrometeorologický úřad, který v těchto dnech pořádá dny otevřených dveří. V současnosti se meteorologie zabývá především fenoménem globálního oteplování a s ním spojenými problémy.

Rozumíme počasí? – Vladimír Seifert

Kniha svým čtenářům přibližuje termíny, které jsou v meteorologii a předpovědích počasí často používané, ale pro laiky mohou být neznámé. Publikace je plná fotografií a kreseb, které slouží jako pomůcky pro vysvětlení klimatických změn. Autor obsah knihy doplnil i pranostikami a informacemi o tom, jaký vliv má počasí na zdraví člověka.