1. Červen

Světový den mléka

Mléko patří mezi potraviny, které jsou nejvíce opředené různými mýty o jejich prospěšnosti lidskému zdraví. Vyrovnají se mu v tom snad jen vejce a různé druhy olejů. Kromě lidí zpochybňujících pozitivní efekty mléka a mléčných výrobků patří k odpůrcům konzumace mléka především vegani a další skupiny, které považují chování zvířat pro potřeby potravinářského průmyslu za neetické.

Význam mléka pro výživu celosvětové populace zdůrazňuje Světový den mléka, který byl vyhlášen Organizací pro výživu a zemědělství při OSN a poprvé byl slaven v roce 2001. V roce 2018 se v rámci tohoto dne konalo 586 akcí v 72 zemích světa.

Nemáte-li zdravotní nebo etické důvody k odmítání mléka, připijte na oslavu dnešního dne sklenicí tohoto výživného nápoje.

V dnešní doporučené literatuře se dočtete o mýtech, které jsou s mlékem spojené a také jednu kuchařku s recepty z mléka:

Mléko – přítel nebo nepřítel – Jana Dostálová

Autorka knížky se společně s dalšími odborníky snaží vyvrátit některé mýty, které jsou ohledně přínosnosti konzumace mléka ve společnosti zažité. Věnují se i nemocem, které může způsobit nesnášenlivost mléka.

 

 
 

Lahůdky z mléka, vajec a sýrů

Kuchařka obsahuje množství receptů na zdravá jídla, která připravíte s využitím mléka, sýrů a vajec. Kniha neobsahuje jen recepty na hlavní jídla, ale i na předkrmy nebo moučníky.