8. Červen

Světový den oceánů

Jsou obrovské, hluboké, velmi staré, slané, tajemné a mají obrovskou sílu. Pro mnohé jsou však pouze symbolem exotiky, případně dovolené. Jsou však především domovem mnoha živočichů a naše závislost je na nich je mnohem větší, než si většina z nás vůbec uvědomuje. Řeč je o velkých vodních plochách, tedy oceánech a mořích, které jsou pro mnoho lidí zdrojem obživy. Základní informace o oceánech jsou známé patrně všem. Víme toho ale o nich dost? Mnohem důležitější otázkou je však to, zda toho pro ně děláme dost. Patrně výrazně méně, než bychom měli. A právě v rámci zvýšení uvědomění o jejich významu, stejně tak o potřeby jejich ochrany, byl dnešní den vyhlášený jako Světový den oceánů. Ačkoli se myšlenka slavit tento den zrodila v roce 1992, samotná OSN jej přijala a uznala až v roce 2008. Informujte se dnes tedy například o tom, co můžeme dělat pro ochranu nejen našich oceánů, ale také planety. Je potřeba dbát na to, aby nebyly nadále v takové míře znečišťovány. A je to naléhavé. Důsledky necitlivého chování lidstva mohou mít fatální vliv nejen na naši existenci, ale především na existenci dalších druhů.

Zrcadlo moře – Joseph Conrad
Kniha Zrcadlo moře je souborem vlastních vzpomínek jednoho ze zakladatelů modernismu Josepha Conrada. Ten významnou část svého života prožil na moři, přičemž své zkušenosti, postřehy, a také filosofické úvahy vměstnal do této knihy, která je jeho osobní zpovědí.

 
 
 
 
 

Síly přírody: Mocné oceány – Daniel Gilpin
Publikace Mocné oceány z řady Síly přírody seznamuje čtenáře prostřednictvím osmi kapitol s různými tématy týkající se oceánů. Dovíte se nejen informace o gigantických tvorech, pro které je oceán domovem, ale také o ledových mořích a silných proudech.