21. Březen

Světový den poezie

Poezie je nejstarším literárním útvarem, a dokonce ještě v 18. století byla převažujícím žánrem. Teprve až v 19. století začala literárnímu světu dominovat próza a poezie byla postupem času stále více upozaďována. I z toho důvodu vyhlásila v roce 1999 organizace UNESCO na své Všeobecné konferenci Světový den poezie. Ten se od roku 2000 slaví každoročně 21. března a má za cíl připomenout lidem krásu poezie a dát mladým básníkům šanci prezentovat svoje díla. V tento den se po celém světě konají akce, které oživují historii poezie, ve školách i v knihovnách se čtou básně a v některých kavárnách je dokonce umožněno zaplatit útratu místo penězi napsáním básně.

Zkuste i vy v tento den napsat nějakou básničku, třeba v sobě objevíte skrytý talent a stane se z vás poeta.

Nebo si nějaké básně můžete alespoň přečíst, třeba z těchto doporučovaných knih:

Kytice – Karel Jaromír Erben

Básnická sbírka, která nechybí v žádném seznamu povinné četby a neměla by chybět ani v žádné knihovničce. Mistrovsky napsané baladické básně, při kterých čtenáři běhá mráz po zádech a nemůže se od knihy odtrhnout.

 

 

Básně – Francois Villon

Sbírka básní francouzského poety, který byl známý svým nespoutaným a rebelantským životem. Kniha obsahuje více jak dvacet básní s různými tematickými náměty.