11. Červenec

Světový den populace

„Nejedná se o počet lidí na této planetě, ale o počet spotřebitelů a rozsah a povahu jejich spotřeby.“

David Satterthwaite

Dnešním dnem si připomínáme neudržitelný růst počtu obyvatel na Zemi. Je nás stále víc a víc, ale Zemi máme pořád jen jednu. Proto je načase, abychom už začali přemýšlet, a hlavně jednat tak, aby to s námi matička Země ještě nějakou chvíli vydržela.

Zároveň je dnešní den dnem, kdy byla roku 1957 překročena hranice 5 miliard obyvatel Země. To byl jeden z hlavních impulsů, proč se tento den začal slavit, nebo spíše připomínat. Od roku 1989 se Světová zdravotnická organizace (WHO) stará o to, aby si v tento den, co nejvíce lidí vzpomnělo na Zemi, na které žijeme. Snaží se zvýšit povědomí o této problematice, a to také formou vzdělávání žen v rozvojových zemích o prevenci otěhotnění.

Vy si dnešní den můžete připomenout nejen tím, že se rozhlédnete kolem sebe a popřemýšlíte, co byste zrovna vy mohli udělat pro Zemi, ale také si můžete přečíst jednu z nabízených knih, která se této problematiky dotýká.

Kniha je planeta Země už plná?

Je planeta Země už plná? – Ian Goldin

Kniha je pojednáním mnoha odborníků, kteří odborně, ale čtivou formou představují problematiku přelidnění na planetě. Odborníci z oblasti demografie, filozofie, biologie, klimatologie, ekonomie a udržitelnosti životního prostředí zkoumají souvislosti, náklady a přínosy, které má narůstající populace pro náš ekonomický, sociální a environmentální systém.

 

Kniha život pro planetu Zemi

Život pro planetu Zemi – 365 podnětů pro každodenní ekologický život – Noëlle Saugout, Daniel Ichbiah

Populárně naučná kniha, která provádí praktickými návody a úkony, kterými každý z nás může přispět k ekologickému životu. S touto knihou můžete každý den provést alespoň jeden malý skutek, který pomůže Zemi, aby to s námi mohla ještě nějakou chvíli vydržet.